Ted Matkowski

Na początku roku 2000, po raz pierwszy w historii Australii, firma PUMA PRESS wprowadziła POLSKIE KINO prezentujące regularnie nowe polskie filmy. Początkowo pod nazwa PUMA PRESS - Polskie Kino w Australii, później pod nazwą PUMA FILM. Kilka polskich filmów miało światowe premiery w Australii, m.in. film filmy "Prymas trzy lata z tysiąca" i film "Jeszcze nie wieczór" miały swoje światowe premiery w Australii, wiele tygodni przed premierami polskimi..
Rok 2000
Pierwszy pokaz filmu "Prymas trzy lata z tysiąca"miał miejsce w Sydney na kilka dni przed Olimpiadą SYDNEY 2000. Gośćmi specjalnymi pokazu były również gwiazdy polskiego sportu, m.in. Zdzisław Krzyszkowiak, Kazimierz Zimny, Jan Werner, Mieczysław Nowicki, Tadeusz Mytnik, Andrzej Supron i Maria Kwaśniewska-Maleszewska.
Po projekcjach filmu "Tydzień z życia mężczyzny" w kinach w Adelaide, Melbourne, Sydney i Canberze odbyły się spotkania z aktorką Gosią Dobrowolską, grającą w tym filmie główną rolę kobiecą.
Rok 2001
Dwukrotnie odbyły się w Australii pokazy filmów Krzysztofa Zanussiego z udziałem reżysera. W roku 2001 pokazane były filmy "Cwał", "Dotknięcie ręki" i "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową". Po projekcjach w Melbourne, Sydney i Canberze odbyły się spotkania z reżyserem Krzysztofem Zanussim. Wyjatkową atrakcją tych spotkań było to, że prowadzone one były w języku angielskim. W wypełnionych do ostatniego miejsca salach w Sydney, Canberze i Melbourne, mówiąc wspaniałym językiem angielskim, Krzysztof Zanussi odpowiadał na pytania widzów, wśrod których było również wielu ambasadorów, dziennikarzy, członków parlamentu federalnego oraz parlamentów stanowych. Olbrzymie zainteresowanie filmami Krzysztofa Zanussiego wśród Australijczykow nie znających języka polskiego sprawiło, że postanowiliśmy ponownie zaprosić reżysera do Australii.
W roku 2001 odwiedzili Australię również: reżyser Jarosław Żamojda i producentka filmowa - Małgorzata Corvalan. W Melbourne, Sydney, Kanberze i Perth odbyły się pokazy filmów MŁODE WILKI, MŁODE WILKI 1/2 i 6 DNI STRUSIA.
Rok 2002
W listopadzie i grudniu r. 2002 pokazane były filmy "Życie jako smiertelna choroba przenoszona drogą płciową" oraz "Suplement". Projekcje filmów i spotkania z widzami odbyły się w Perth, Adelaide, Melbourne, Sydney, Canberze i Brisbane. Pobytowi Krzysztofa Zanussiego w Australii i pokazom jego filmów dużo miejsca poświęciły australijskie media. W najbardziej znanym w świecie australijskim dzienniku THE AGE ukazał się olbrzymi artykuł poświęcony reżyserowi i jego filmom.
Rok 2003
Na przełomie lutego i marca 2003 pokazany był film "Zemsta". Gościem publiczności był znakomity aktor Janusz Gajos, który w ZEMŚCIE grał rolę Cześnika Raptusiewicza. Spotkania z publicznością odbyły się w Perth, Adelaide, Melbourne, Canberze i w Sydney. W maju i czerwcu r. 2003 pokazane zostały 3 polskie filmy fabularne: "Tam i z powrotem", "Edi" i "Aniol w Krakowie". Dzięki dobrej współpracy z organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Melbourne, film "Edi" znalazł się w programie tego festiwalu w roku 2003.
Po pokazie filmu "Anioł w Krakowie" w Brisbane i Canberze odbyły się spotkania z autorami filmu, reżyserem Arturem Więckiem "Baronem" oraz producentem i wspołautorem scenariusza Witoldem Beresiem. Autorzy filmu spotkali się również z widzami w Klubie Polskim w Bankstown w Sydney po pokazie ich innego filmu - "Historia filozofii po góralsku według ks. Tischnera".
Rok 2008
Ze względu na kłopoty zdrowotne Tadeusza Matkowskiego, właściciela firmy Puma Film, pokazy polskich filmów w Australii były przejściowo wstrzymane. Projekcje zostały wznowione w listopadzie r. 2008 filmem "Serce na dłoni".
Rok 2009
W marcu 2009 w Australii miał swoją światową premierę film "Jeszcze nie wieczór" w reżyserii Jacka Bławuta. Projekcje z udziałem reżysera odbyły się w Perth, Melbourne, Sydney, Canberze i Adelaide.
W czerwcu i lipcu 2009 odbyły się pokazy filmu "Mała Moskwa". W listopadzie i grudniu 2009 odbyły sie pokazy filmu "Ostatnia akcja". W kwietniu i maju 2010 odbyły się pokazy filmu "Rewizyta".
Rok 2010
W lipcu i sierpniu 2010 odbyły się pokazy filmu "Różyczka". Na pokazach filmu w Melbourne i Sydney obecni byli twórcy filmu - reżyser Jan Kidawa-Błoński i producent Włodzimierz Niderhaus.
We wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu 2010 pokazane były filmy Enen, Niezawodny system, Zwerbowana miłość i Ogród Luizy.
Rok 2010
W lutym 2011 pokazany był ponownie film Różyczka. W marcu 2011 pokazany był film Śluby panieńskie a w kwietniu - w obecności Borysa Szyca - film Handlarz cudów. Dodatkową atrakcją POLSKIEGO KINA dla Polaków mieszkających w Autralii były pokazy archiwalnych wydań "Polskiej Kroniki Filmowej".
Rok 2012
Duże zainteresownie Polskim Kinem w Australii sprawiło, że właścficiel Pumy Media Tadeusz Matkowski lzdecydował się zorganizować regularny coroczny Festiwal Polskich Filmów w Australii.
Pierwszy w historii Australii inauguracyjny, Festiwal Polskich Filmów odbył się w roku 2012. Pokazanych zostało 20 filmów fabularnych i 5 filmów krótkometrażowych. Kliknij po szczegóły:
ROK 2014
w roku 2014 odbył się kolejny II Festiwal Polskich Filmów w Australii
Rok 2015
w roku 2015 odbył się kolejny III Festiwal Polskich Filmów w Australii.
Rok 2016
w roku 2016 odbył się kolejny IV Festiwal Polskich Filmów w Australii
Rok 2017
w roku 2017 odbył się kolejny V Festiwal Polskich Filmów w Australii
Rok 2018
Pięć pierwszych festiwali polskich filmów w Australii organizował Tadeusz Matkowski, właściciel Pumy Media.
Ze względu na problemy zdrowotne Tadeusz Matkowski, wspólnie z miłośnikami polskich filmów założył W ROKU 21018 organizację Polish Cinema in Australia. Kolejny, 6. Festiwal; Polskich Filmów w Australii zorganizowany był już przez nowo-powstałą non profit organizację Polish Cinema in Australia i odbył się w roku 2018.

Polish Film Festival 2018